plugin ها ، برنامه هایی هستند که بر روی نرم افزارها نصب می شوند تا قابلیت های آنها را بالا ببرند ، یا امکاناتی را به آنها اضافه کنند و در برخی اوقات ضعف های آنها را برطرف کنند ، V-Ray محصول شرکت choas Group است که بر روی برنامه هایی نظیر Rhino , Sketchup , 3d max نصب می شود و قابلیت های بسیار زیادی را به این نرم افزارها اضافه می نماید .
V-Ray سه قابلیت بالا دارد :
1.مصالح    2.نور     3.render
یعنی وقتی ما حجمی را مدل کردیم و سه بعدی آن آماده شد باید به آن مصالح مد نظر را بدهیم و نورپردازی کرده و با render کردن از آن خروجی بگیریم که به ما یک عکس می دهد .
اما مگرRhino, sketchup , 3d max ، خود مصالح و نور ندارند و یا نمی توانند Render بگیرند که ما از V-Rayاستفاده می کنیم ؟ جواب سؤال این است که این برنامه ها همه این امکانات را دارند اما V-Ray با قابلیت بالایی که دارد ، نوع و کیفیت مصالح و نورش به فیزیک واقعی بسیار نزدیک است که این باعث می شود خروجی نهایی به یک عکس واقعی بسیار شبیه شود تا جایی که تشخیص اینکه این عکس نرم افزاری است یا واقعی را سخت می کند .
پس این plugin کار مدل سازی را انجام نمی دهد فقط در زمینه مصالح (material) و نورپردازی (lighting) با گزینه های متنوعی که دارد به ما این امکان را می دهد که از طرح خود تصویری واقعی داشته باشیم .
-V-Ray با استفاده از فرمان V-ray proxyi می تواند حجم کار را بسیار سبک کند ، تا بتوان پروژه های وسیع و سنگین را نیز به راحتی Render کرد ، اما دوباره ذکر کنیم که V-Ray حجم سازی نمی کند و دستوری برای خلق سه بعدی ندارد اما V-Rayمی تواند احجام موجود را بسیار سبک کند .
دانستن V-Ray پس از فراگیری برنامه های مدلسازی 3dmax , Revit , Rhino به نظر واجب می رسد تا بتوان ثمره مدلسازی خود را با یک رندر واقعی و نورپردازی حرفه ای ، بگیریم .
 
 
Vray
· Vary پلاگین جهت rendering واقعی در max
· بررسی و ساخت مصالح مختلف مانند ، پارچه ، فرش ، آجر، بتن ، آب ، شیشه های مختلف ، چمن های برجسته ، خاک ، ... مطابق فیزیک آن در طبیعت
· تکنیک های نورپردازی داخلی و خارجی شامل ، هالوژن ها ، نورهای مخفی ، لوستر ، دیوارکوب ، آباژور ، نور آسمان ،خورشید و مهتاب
· استفاده درست از object های آماده مانند Arc models در چیدمان و طراحی های داخلی
· نحوه استفاده از vray proxy جهت سبکسازی مدل و بالا بردن کیفیت رندر
· روش های رندرگیری روز و شب ، داخلی و خارجی
· تمرین در قالب انجام چندن پروژه مانند : طراحی و رندرینگ مسکونی (پذیرایی ، اتاق خواب ) ، اتاق های اداری ، پاساژ و... پرسپکتیوهای خارجی دید انسانی ، پرنده و ..
· رندرهای سه بعدی ( مشاهده با عینک های مخصوص )
· تنظیم رندرینگ چندین دوربین (view) پیاپی و save اتوماتیک
· قابلیت محاسبه تابش نور همانند آنچه در واقعیت اتفاق می افتد . (GI)
· Vary تشخیص رندر و عکس واقعی را دشوار می سازد .
Vary تشخیص رندر و عکس واقعی را دشوار می سازد .
آموزش vray در موسسه آموزشی گزینه اول