بحث گرافیک و معماری که هر دو در قالب هنر قرار می گیرند ارتباط بسیار نزدیکی دارند که  نرم افزار قدرتمندphotoshop جهت انجام نیازهای گرافیکی معماران بسیار مفید است . photoshop از برنامه های گرافیکی Rasterمحسوب می شود ، برنامه ای که فایل هایی با پسوند Bmp,Jpg,Gif,Tif,… را باز می کنند و به صورت pixel بهpixel می باشند .
معماران در بسیاری از مراحل کار خود نیاز به هنر گرافیک دارند تا بتوانند کار خود را ارائه کنند ، با ترکیب نرم افزارها می توان ارائه ای قوی از ایده های طراحی شده داشته باشیم ، خلاقیت و ابتکار بخش جدایی ناپذیر هنر و گرافیک محسوب می شود ، اما دانستن اصول اولیه هنر نیز لازم است تا بتوان خلاقیت و سلیقه را به بهترین نحو اجرا نمود در راستای نیل به این اهداف می توانیم کاربردهای زیادی را برشماریم ، از جمله :
-ویرایش و اصلاح عکس : معماران اصولاً از علاقه مندان عکاسی هستند و دانستن این نرم افزار در اصلاح و ویرایش نور و رنگ عکس هایی که عکاسی کرده اند بسیار پرکاربردند .
-آماده سازی رندرها : پس از رندر گیری در هر برنامه ای با هر کیفیتی نیاز است که رنگ ، نور و کادر رندرها را درphoto shop اصلاح کنیم و بهبود بخشیم .
-راندو و پرزانته های دو بعدی : در خیلی از مواقع ما نیاز داریم تا بر روی یک عکس مانند عکس واقعی یک بنا ، یک رندر یا... پرزانته های دوبعدی داشته باشیم ، بطور مثال تغییر رنگ دادن یک سطح ، حذف یا اضافه کردن اشیاء ، از تصویر رندر شده که نمی توانیم دوباره رندر کنیم یا دسترسی به فایل آن را نداریم لازم می باشد . ضمن آنکه می توان عناصری چون درخت ، آدم و ماشین را که عکاسی شده اند را به کار اضافه کرد و سایه و انعکاس و پرسپکتیو آن را با عکس هماهنگ کرد .
-توانایی قرار دادن رنگ و بافت بر روی تصاویر خام به منظور پرزانته دو بعدی .
-بیان اصول شیت بندی ، چیدمان درست تصاویر در شیت ، تشریح و توضیح در ارتباط با ویژگی های شیت های مختلف :     مسابقه ای ، دانشجویی ، حرفه ای (شرکتی) و...
-نحوه وارد کردن پلان ها ، نماها و مقاطع ازبرنامه هایی چون Autocad , Revit , Archicad و چیدمان آن در شیت های معماری...
ابتکار در photoshop با معماری داخلی و چیدمان فضا به این صورت که یک تصویر از یک فضای خالی را به صورت دو بعدی پرزانته می کنیم که پرزانته ما شامل نورپردازی ، متریال دهی و حتی مبلمان نیز می شود .
-مونتاژ و کامپوزیت کردن رندرهای کامپیوتری با عکس واقعی: بطور مثال با داشتن رندر از نمای یک ساختمان می توان با عکاسی از محل واقعی آن رندر را در محل واقعی آن جانمایی کرد ، گویا آنجا ساخته شده است .
-ساختن عکس پاناروما از یک مجموعه عکس .
-شناخت رنگ و همنشینی رنگ ها و نحوه استفاده از رنگ در شیت های معماری .
-طراحی فونت های معماری یا همان Typographi .
-ساخت انواع تکسچر (texture) و بافت (patern) ، و به عبارت دیگر تکسچرینگ (Texturing) .

 

 

PhotoShop
· مفاهیم پایه در محیط فتوشاپ
· ترمیم و اصلاح رنگ و نور در تصاویر (اعم از Render و عکس خانوادگی )
· تکنیک ها و اصول شیت بندی معماری
· پرزانته پلان و نما و مقطع... (متریال دادن ،رنگ کردن و سایه دادن )
· طراحی داخلی در محیط فتوشاپ
· بازی با فونت و طراحی فونت با کاربرد معماری
· طراحی پوستر و کارت ویزیت
· اضافه کردن آدم و درخت و... در رندرهای 3D
· ایجاد انعکاس در شیشه ها، ایجادسایه اجسام و اشیا،ایجاد سایه در آب
· اضافه و یا کم کردن قسمتی از تصویر به صورت کاملا طبیعی
· تغییر رنگ،شفافیت و دیگر ویژگیهای تصاویر
· ساخت انواع بافت (Texture) جهت استفاده در برنامه های 3D
· -ساخت متریال با استفاده از فیلترهای فتوشاپ
· -تغییر دید روز به شب(به طور کامل در محیط فتوشاپ )
· نحوه مونتاژ و کامپوزیت کردن رندرهای کامپیوتری با عکس واقعی ، به عبارت دیگر قرار دادن رندر ساختمان طراحی شده در محل واقعی آن که عکاسی شده است .
· نحوه وارد کردن پلانها و مقاطع از برنامه های ترسیمی در شیت
· طراحی صفحات web بوسیله فتوشاپ

· -Action نویسی و پاناروما

آموزش photoshop در موسسه آموزشی گزینه اول