معرفی پلاگین Grasshopper
در میان دانشجویان و اساتید معماری بدون شک Grasshopper که پلاگین نرم افزار Rhino می باشد یک ابزار معروف و  مختص طراحی معماری است. پلاگین Grasshopper به معمار ها این اجازه را می دهد که بدون نیاز به آموختن برنامه نویسی به روش مبتکرانه ای بتوانند در دنیای طراحی به اکتشاف فرم های خلاقانه و جدید بپردازند. معماری الگوریتمیک و تکرار شونده در حال تبدیل شدن به یکی از گرایش های محبوب در حرفه معماری می باشد و در این میان نقش سرعت بخشی Rhino به این حرکت انکار ناپذیر است. قدرت این نرم افزار در طی این سال ها با معرفی شدن پلاگین های مختلفی در زمینه معماری افزایش یافته است. در این میان پلاگین Grasshopper به منظور آسان کردن Rhinoscript (برنامه نویسی در Rhino ) و کاهش دادن سختی آموزش برنامه نویسی به معماران توسعه یافته است. این پلاگین دارای محیطی است که توابع هندسی از پیش تعریف شده اند و از ارتباط این توابع توسط خط هایی به شکل سیم ، فرم مورد نظر ایجاد می گردد .
Grasshopper به معمار ها این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مرتبط دیده و با تغییرات پارامتر های تعریف شده تغییرات فرم را نیز به صورت زنده مشاهده کنند. به عبارت دیگر همزمان با تغییر پارامترها حجم نیز تغییر می کند این ویژگی امکان آن را می دهد که معماران با تغییر پارامترها و مشاهده نتیجه آن ، راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه خود برسند و در کنار آن یافتن فرم های کارا از نظر سازه و انرژی نیز آسان تر می گردد. این پلاگین بوسیله هماهنگی با Rhinoتوابع و دستورات Rhino را به صورت همان جعبه ها درآورده و نحوه ارتباط بین دستورات را آسان تر و قابل فهم تر می کند . این فرایند باعث می شود درک روابط این توابع نسبت بهRhino script (برنامه نویسی در Rhino ) بسیار راحت تر شود.Grasshopperدر مقایسه با نرم افزارهای GC (Generative components) و Rhino script بسیار ساده تر است زیرا در آنها باید برنامه نویسی و کد نویسی بدانید اما در Grasshopper با استفاده از توابع تصویری و اتصال آنها به هم می توان حجم های پیچیده هیبریدی را تولید نمود . به همین دلیل Grasshopper در زمینه جذب معمارانی که ذهنی پیچیده و طرح های پارامتریک دارند بسیار موفق بوده است .
مدل سازی الگوریتمیک
اگر به معماری به شکل حجم در فضا نگاه کنیم ، برای طراحی همیشه با هندسه و ریاضی سر و کار خواهیم داشت. تاریخ معماری هر دوره ای به شکلی با هندسه در ارتباط بوده است. معماری اسلامی و تزینات ساختمان ها مثال هایی هستند که نشان می دهد معماری با هندسه و ریاضی رابطه قوی داشته است. در دوران اخیر به علت گسسته شدن رشته های معماری و مهندسی این ارتباط تضعیف شده ولی در اوایل قرن 21 با نفوذ هر چه بیشتر کامپیوتر در حوزه معماری و کمک به خلق فرم های جدید ، متعلقات علوم کامپیوتر نیز به معماری راه یافت. با تعریف فرم به صورت قدم هایی مشخص و تعریف شده که به اصطلاح الگوریتم خوانده می شود فرم های جدید به سمت علمی تر شدن پیش رفته اند. این اتفاق باعث شده است که ارتباط بین معماری و ریاضی به شکل محکم تری شکل گیرد. در این میان ترکیب رشته های Computational Geometry و برنامه نویسی الگوریتمیک  که بر پایه ریاضی است باعث ظهور مبحث جذاب جدیدی به نام Generative Algorithm و یا الگوریتم های مولد هندسه  شده است. با اینکه نرم افزار های سه بعدی به معماران این توانایی را داده اند که تقریبا هر حجم تصور شده ای را بتوان ترسیم کرد ولی این الگوریتم مولد بود که مبحث طراحی بر پایه پارامتر ها را وارد معماری کرده است. در این میان معماران به منظور بررسی حجم های متفاوت از هندسه اقلیدسی ، طراحی فرم های آزاد و فراکتال بر پایه منحنی را آغاز نمودند. طراحی فرم های پیچیده مسئله ای بود که توسط روش های سنتی به این راحتی قابل هضم نبوده است ، به همین دلیل در این دوران قدرت الگوریتم ها و کد های برنامه نویسی است که علم معماری را به جلو می راند. این بدیهی است که حتی برای ترسیم احجام پیچیده نیاز به ابزار های مناسب داریم که بتوانیم ایده را با آن شبیه سازی کرده و با تغییر پارامتر های آن به فرم دلخواه برسیم. نتیجه این که معمار ها ترجیح می دهند که با ابزار هایی مثل الگوریتم های مولد و سلول های خودکار (Cellular Automata ) پا به عرصه ای فراتر از احجام معمول و موجود بگذارند. افق و آینده این حرکت پچیدگی ای همراه با تنوعی است که آرزو و خلاقیت معمار را به واقعیت تبدیل می کند. مدل سازی در Grasshopper با الگوریتم مولد ، بر پایه اعداد ، ریاضی و محاسبات استوار است . ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از روش های الگوریتمیک برای تولید حجم باعث کاهش فاحش اختلافات بین رشته های مرتبط با معماری مثل سازه ، تاسیسات و عرصه ی ساخت خواهد شد. نرم افزار هایی مثلGrasshopper توانسته اند به خوبی فاصله ی بین حوزه ی طراحی و ساخت را نیز پر کنند. علومی که بر پایهCAD/CAM در حال گسترش اند در تلاش برای ایجاد ارتباط بین صنعت ساخت و طراحی معماری هستند که مطمئنا از ابزارهایی که توانسته است این ارتباط را به خوبی ایجاد کند Grasshopper می باشد.
سر فصل هایی که معماری الگوریتمیک آن ها را در بر می گیرد عبارتند از:
خلق منحنی ها و سطوح آزاد
طراحی سطوح باز و بسته شونده
طراحی زایشی
نمونه سازی دیجیتالی

آموزش grasshoper در موسسه آموزشی گزینه اول