با پیدایش نرم افزارهای سه بعدی ، مجموعه Autodesk نیز از قافله عقب نمانده و با تکمیل مجموعه AutoCAD با ایجاد دوworkspace (فضای کاری) مجزا ، توانایی ترسیم و ایجاد شکل های دو بعدی و سه بعدی را همزمان ایجاد کرد و دستورات مختص مدل سازی را در آن جای داد .
AutoCAD به عنوان نرم افزاری که در زمینه های مختلف ، غیر از معماری نیز می بایست پاسخگوی نیازهای نرم افزاری کاربران می بود ، دستورات اساسی مربوط به مدل سازی را از قبیل Extrude , Revolve , Sweep , loft و... را به عنوان پیش فرض های ایجاد جسم قرار داد و مبنا را بر این قرار داد که با دستورات فوق و به کمک دستورات ویرایشی مانند Subtract , union وIntersect به راحتی احجام مختلف قابلیت ترسیم و شکل گیری را دارند .
از مهم ترین دستورها و امکاناتی که در نرم افزار تعبیه گردیده است ، امکان استفاده از دستورات ویرایشی مختلف از قبیل copy , align و... در محیط 3d و استفاده در خصوص احجام مدل شده در AutoCAD می باشد .
این نرم افزار پس از version های مختلف ، در سال 2011 با اقتدار فراوان در زمینه های مختلف مدل سازی به بازار آمده و حالت های مختلف ترسیم sold , surface , mesh و ایجاد انواع مختلف سطوح (nurbes)curve را برگرفته و رقیب قدرتمندی برای سایر نرم افزارهای سه بعدی محسوب می شود .
از مهم ترین قابلیت هایی که در این نرم افزار ازسال 2008 به صورت حرفه ای مورد بررسی قرار گرفت ، قرار گیری متریال و امکان رندر گرفتن های مستقیم با قابلیت های مختلف از جمله ماکت رندر ، اسکچ رندر و real render(رندرهای واقعی) و نیز حتی ایجاد انیمیشن در AutoCAD است .
متریال های پیش بینی شده درAutoCAD 2011 ، همان پک های مشترک مورد استفاده در نرم افزارهای سه بعدیRevit , max و .... هستند که محصول Autodesk است ،  این امر جابه جایی فایل را در نرم افزارهای این کمپانی آسان کرده و این امکان را به کاربر می دهد که با حداقل edit ، پروژه های مختلف را در نرم افزارهای مختلف شرکت جا به جا نماید .
از این رو نرم افزار AutoCAD به عنوان یک نرم افزار مادر و بسیار کامل جهت انجام پروژه های دوبعدی و سه بعدی  نرم افزاری قدرتمند بوده که تمام دانشجویان و علاقه مندان به معماری می بایست آشنایی کاملی با این نرم افزار جامع داشته باشند .
 
 
AutoCAD
· اتوکد از قدیمی ترین و حرفه ای ترین نرم افزارهای ترسیمات مهندسی است .
· برخی سرفصل ها :
· آشنایی با ابزارهای اتوکد
· تکنیک های ترسیم پلان و تفکیک فضا ها در آن
· ساخت block جهت مبلمان پلانها
· ترسیم در و پنجره و پله با جزئیات
· نکات ترسیم section و نما منطبق با پلان
· اندازه گذاری کامل پلان و برش و نما
· نحوه نوشتن متن فارسی در اتوکد
· تهیه آلبوم فاز 1 از یک پروژه شامل : پلانها ، نماها ، مقاطع ، سایت پلان و نکات ترسیم هر یک از آنها
· کنترل و رنگ بندی پروژه با تعریف لایه
· شیت بندی و آشنایی با layout
· تعریف ضخامت قلم و نکات print
· منوی express و نکات پیشرفته در اتوکد
· نحوه سه بعدی کردن ترسیمات دو بعدی ( پلانها ، نما،دیتیل ، اتصالات )
· مدل کردن فرم های ارگانیک با استفاده از mesh در version های جدید
· اتوکد زبان مشترک مهندسین است ، یک CAD کار حرفه ای باشید .

آموزشی اتوکد در موسسه آموزشی گزینه اول